Blog

O hypotékách víme vše. Čtěte náš blog, ať vám neunikne žádná novinka či chytrý tip. Ve světě financí totiž nejvíce platí, že o vítězích a poražených rozhodují znalosti.

Kde si teď zajistit slušný úrok?

České domácnosti mají na účtech uloženo přes 3,7 bilionu korun. To je nejvíc v historii. Většina peněz (2,67 bilionu) pak leží na netermínovaných vkladech, hlavně na běžných a spořicích účtech. Česká národní banka letos snižuje poměrně razantně úrokové sazby, a tak úročení těchto úspor klesá. Podívejte se, jaké máte možnosti, když si budete chtít zajistit slušný výnos.

Přečíst celé

Potřebujete hypotéku? Letos výrazně vzrostla šance ji získat!

Po dvou letech, kdy se kvůli vysokým úrokovým sazbám podstatně zhoršila dostupnost hypoték, přichází období, kdy bude snazší úvěry na bydlení získat a konečně si pořídit vlastní nemovitost. Česká národní banka dočasně pozastavila dva ze tří důležitých limitů a snižuje i úrokové sazby, což by se mělo promítnout do výše pravidelných splátek hypoték. Banky teď postupují podle vlastní strategie a vyplatí se dobře vybírat. U cen nemovitostí naopak pokles už příliš očekávat nelze, takže je letošek pro ty, kdo si chtějí pořídit bydlení s pomocí hypotéky, rokem jedinečných příležitostí.

Přečíst celé

Sledujeme za Vás. Finanční novinky roku 2024

Jistě Vám neuniklo, že zákonodárci se letos činí a projednali řadu zákonů, které se dotýkají například povinného ručení, hypoték, spoření na penzi nebo stavebního spoření. Nemusíte se obávat, že Vám něco uteče. Všechno pečlivě sledujeme. Řada novinek není ještě definitivně schválena. Až se tak stane, budeme Vás informovat. Níže Vám posíláme jen základní přehled změn, co nás v příštím roce (pravděpodobně) čeká. Pokud potřebujete v jakékoliv z těchto oblastí poradit, jsme tady pro Vás. Rádi Vám pomůžeme také ve všech dalších záležitostech, které se týkají financí.

Přečíst celé

Dozrál nyní čas na hypotéku? Známe odpověď

Pořídit si vysněný dům nebo byt. Přestěhovat se do vlastního a mít bydlení jednou provždy vyřešené. Takový sen má mnoho Čechů. Plní si ho často s pomocí hypotéky. Kdy je ale na hypotéku vhodná doba?

Přečíst celé

Podpojištění. Skrytá hrozba!

Vichřice, požár, povodně nebo prasklé topení. To jsou běžná rizika, která ohrožují nemovitosti a domácnosti. Pak je tu ale další hrozba, která se projeví, až když ke škodě dojde. Je to podpojištění. Kvůli němu od pojišťovny nedostanete z pojistného plnění dostatek peněz na opravy nebo pořízení nového vybavení. Stačí pár let pojistku neaktualizovat a tento problém se může týkat i vás. Dá se tomu ale snadno předejít.

Přečíst celé

Nevyšla vám hypotéka kvůli přísným limitům? Nyní máte větší šanci

Hypotéky se v České republice staly v nedávné době nedostupným zbožím. Dosáhnout na dostatečný úvěr pro pořízení vyhlédnuté nemovitosti bylo kvůli přísným limitům pro mnoho Čechů nemožné. Od července 2023 ale Česká národní banka jeden z ukazatelů pro přidělení hypotéky deaktivovala, řada žadatelů tak teď může získat výjimku pro přidělení úvěru. Koho se to týká a jak postupovat?

Přečíst celé

Než vyrazíte na cestu, projděte si tento seznam

Co si budeme povídat, než člověk vyrazí na dovolenou, umí to být někdy pěkný chaos. Najít pasy, obstarat všechno od opalovacích krémů přes repelenty až po nové plavky a nachystat se na cestu – prostě cestovní horečka se vším všudy. Připravili jsme pro vás seznam, díky kterému v celém tom kolotoči nezapomenete na skutečně důležité věci a dovolenou si v klidu užijete. Jdeme na to.

Přečíst celé

Nechte své úspory vydělávat! Efektivněji než na běžném účtu

7 možností, když hledáte lepší úroky než na běžném účtu, ale dáváte přednost jistotě Jak ochránit úspory před vysokou inflací, když se nechcete pouštět do žádných větších investičních dobrodružství a nebo víte, že budete tyto peníze za pár let potřebovat? Nejste sami, kdo podobnou otázku řeší. Řada lidí se dnes oprávněně obává, že inflace sníží hodnotu jejich pracně vydělaných peněz. Dobrou zprávou je, že existuje hned několik velmi konzervativních způsobů, jak účinky inflace snížit a v budoucnu ji dost možná v některých případech i překonat.

Přečíst celé

Konec velkých techničáků. Jak správně pojistit auto?

Cena vašeho vozu s velkou pravděpodobností za poslední rok vzrostla. Jak je to možné? Automobily se staly nedostatkovým zbožím, ať už kvůli nedostatku součástek, nebo z důvodu očekávaného konce prodeje spalovacích motorů. Ceny nových aut rostou a klesá kupní síla obyvatelstva. Proto se zvyšuje zájem o ojeté vozy a stoupá i jejich cena. Loni dosáhla v průměru téměř 300 tisíc korun. Pokud své auto nechcete zrovna prodávat, může být růst ceny spíše přítěží. Do hry se totiž dostává riziko podpojištění a komplikací v případě vzniklé škody.

Přečíst celé

Finanční servis pro živnostníky

Jak čelit průšvihům v podnikání i v životě? Živnostníci a podnikatelé potřebují nejen dobré pojištění! Přestože se říká, že řemeslo má zlaté dno a podnikatelé jsou svými vlastními pány, nečekané události často obrátí práci i život vzhůru nohama. Člověk může být sebešikovnější, ale nemoci nebo úrazy, škody na majetku nebo poškození zákazníků i jiných osob a v neposlední řadě nedostatečný důchod jsou zcela reálná rizika. A zásadně ohrožují klidnou budoucnost živnostníků. Vhodně zvoleným pojištěním a spořením ale mohou vzít OSVČ svou budoucnost do vlastních rukou. O co všechno se mohou opřít?

Přečíst celé

Pojistěte si pracovní neschopnost. A stonejte v klidu

Když místo práce zůstanete stonat doma. Pracovní neschopnost si můžete pojistit V posledních letech u nás přibylo pracovních neschopností, svůj vliv na to má i pandemie covid-19. Stačí se v dnešní nejisté době spoléhat na náhradu mzdy a nemocenskou? S výpadkem příjmů dokáže pomoct životní pojištění. Jak pojistku nastavit, aby pomohla skutečně v případech, kdy ji budete nejvíc potřebovat?

Přečíst celé

7 důvodů proč sloučit půjčky

Děláte si pořádek ve financích, chcete uklidit i ve svých dluzích, a hlavně ušetřit? Pokud máte více půjček, nabízí se jejich sloučení do jedné. Tomuto kroku se říká konsolidace a určitě jste o ní už slyšeli. Jak funguje, k čemu je dobrá a na co si dát pozor?

Přečíst celé

Proč neodkládat hypotéku?

Téměř s jistotou překonají letos úrokové sazby hypoték hranici 6 %. Dosáhnou tak nejvyšší úrovně za posledních dvacet let. Máte vyhlídnutou nemovitost, kterou jste chtěli koupit s pomocí hypotéky a nyní si lámete hlavu, zda nákup neodložit? Tento článek vám dost možná přinese klid. Pořídit si nemovitost pro vlastní bydlení dnes stále dává ekonomický smysl.

Přečíst celé

Proč řešit hypotéku s poradcem?

Ve dvou se to lépe táhne a u hypoték to platí obzvlášť. Proč se vyplatí spolupracovat s hypotečním poradcem, když chcete úvěrem financovat vlastní nemovitost? Máte to bez starostí, ale hlavně s mnoha výhodami! Přečtěte si osm důvodů, proč na hypotéku nebýt sám.

Přečíst celé

5 důvodů, proč je právě nyní správná doba investovat „se slevou“.

Z hodnoty vašich peněz na běžném účtu v bance ukrajuje nemilosrdně inflace. Vlna zdražování je dnes nejvyšší za posledních 30 let a za vaše úspory si toho v budoucnu koupíte podstatně méně. Chcete-li finance ochránit a zhodnotit, není jiné cesty než investovat!

Přečíst celé

Energetická soběstačnost díky stavebku

V České republice teď na střechách domů rostou solární panely, jako houby po dešti. A stejně tak přibývá zateplených fasád, či tepelných čerpadel a mnozí si pak na zahradách staví třeba skleníky. Cíl je jasný – uspořit za vysoké ceny energií a potravin, být více soběstačný a zároveň pomoct životnímu prostředí.

Přečíst celé

Pro a proti: Kdy a jak je vhodné investovat do zlata

Zlato je považováno za bezpečný přístav v bouřlivých dobách. Podívejme se na pro a proti investování do žlutého kovu. Obzvlášť nákup slitků s sebou nese některá negativa, kterým se ale můžete díky moderním způsobům investování vyhnout, a přesto investiční sílu zlata využít.

Přečíst celé