Sledujeme za Vás. Finanční novinky roku 2024
Jistě Vám neuniklo, že zákonodárci se letos činí a projednali řadu zákonů, které se dotýkají například povinného ručení, hypoték, spoření na penzi nebo stavebního spoření. Nemusíte se obávat, že Vám něco uteče. Všechno pečlivě sledujeme. Řada novinek není ještě definitivně schválena. Až se tak stane, budeme Vás informovat. Níže Vám posíláme jen základní přehled změn, co nás v příštím roce (pravděpodobně) čeká. Pokud potřebujete v jakékoliv z těchto oblastí poradit, jsme tady pro Vás. Rádi Vám pomůžeme také ve všech dalších záležitostech, které se týkají financí.
Co se mění s jistotou
Stavební spoření: Maximální státní podpora klesne na polovinu a dosáhne nejvýše 1 000 Kč. Týká se to všech smluv. Za rok 2023 dostanete ještě plnou státní podporu 2 000 Kč za vklad ve výši 20 000 Kč, tak toho využijte. Klidně se nám ozvěte, pokud se chcete poradit, jak se stavebkem za nových podmínek co nejlépe naložit.
Novinky v silničním provozu: Od 1. ledna se začneme loučit s velkými technickými průkazy k automobilům. Nově dostaneme při nákupu od výrobce tzv. COC list a s tím půjdeme auto registrovat na úřad, kde pak dostaneme Osvědčení o registraci vozidla (ORV). Za volant budou moct usednout pod dozorem dospělého i 17letí řidiči s platnými řidičským oprávněním a na některých úsecích dálnic bude možné jezdit rychlostí až 150 km/h (v plánu od roku 2026).
Hypotéky: Česká národní banka po deaktivaci limitu DSTI od 1. ledna 2024 deaktivuje i limit DTI, což by mělo udělat hypotéky pro část klientů dostupnějšími.
Co se s největší pravděpodobností změní
Povinné ručení: Nejspíš od března se zvednou minimální zákonné limity povinného ručení z 35 na 50 milionů korun. Pojišťovny to udělají automaticky, jen u starších smluv to mohou řešit individuálně. Nemělo by se to projevit ani na ceně pojištění. Nutnost mít povinné ručení začne platit i pro některá vozítka s motorem, jako jsou elektrokoloběžky, zahradní traktůrky (pokud jezdí po veřejných komunikacích) nebo sněžné skútry. Rozhoduje hmotnost i maximální rychlost – povinné ručení bude třeba sjednat nově pro motorová vozidla, pokud je rychlost vyšší než 25 km/h, případě 14 km/h při hmotnosti vyšší než 25 kilogramů. Elektrokola mají výjimku, některé členské státy EU ale mohou povinné ručení požadovat i pro ně – případně se na nás obraťte, jak tuto situaci řešit.
Dojde také k přenesení povinnosti za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla z vlastníka na provozovatele, který je zapsán v technickém průkazu, nicméně pro běžného klienta se nic zásadního nezmění.
Hypotéky: Zřejmě se zvýší poplatek za předčasné splacení hypotéky mimo zákonem vymezené případy, a to maximálně na 1 % z nesplacené jistiny. Zůstává možnost splatit až čtvrtinu zbývajícího úvěru za rok.
Spoření na penzi: Tady je toho více, změny ale nejsou definitivní.
· Stoupne státní příspěvek, ale bude potřeba také zvýšit Vaše vklady pro jeho získání. Minimálně na 500 Kč.
· Od základu daně bude možné odečíst příspěvky v celkové výši až 48 000 korun, při 15% daňové sazbě dosáhne úspora až 7 200 korun ročně.
· Důchodci, kteří si stále přispívají na spoření, pravděpodobně už od 1. července nebudou dostávat státní příspěvky.
· Pro smlouvy založené po nabití účinnosti zákona bude platit podmínka spořit nejméně 10 let (dnes 5) pro výběr prostředků, aniž by člověk přišel o státní příspěvky. Vybírat bez sankce lze prostředky až po 60 letech věku.
· Penzijní společnosti budou moct zřídit alternativní fond pro odvážnější investice s potenciálním vyšším výnosem.
· Vznikne také DIP tzv. Dlouhodobý investiční produkt, což bude způsob, jak spořit/investovat na penzi s daňovou výhodou a také s možností příspěvků zaměstnavatele.
Spoření na penzi je často produkt na desítky let a nemá smysl dělat ukvapené kroky. Ideální je probrat vše s odborníky a nechat si poradit. Podíváme se na Vaši individuální situaci a doporučíme nejvhodnější variantu, jak v novém roce ohledně penzijního spoření postupovat.