Karolína Bedáňová
Finanční expert
20. 11. 2024

Nenechte se udřít. Jak jít dříve do důchodu?

Kterou z těchto možností si vyberete? Být v důchodovém věku závislý na státu a muset obrátit každou korunu dvakrát, nebo mít vedle penze ještě vlastní zdroj příjmů a vést důstojný život? Co je lepší? Tento článek vám ukáže, že začít si vytvářet vlastní zajištění na penzi není nic složitého, a dokonce budete moct odejít do penze i dřív.

Jestli je vám 40, 30 i 20 let, nejsou pro vás vyhlídky na státní důchod moc optimistické. Už teď si musí stát na důchody půjčovat odjinud. A to stále ještě pracují silné ročníky, z jejichž daní se důchody platí. Populace stárne a v budoucnu připadnou na jednoho seniora ne tři pracující jako nyní, ale pouze dva.

Dnes dosahuje průměrný důchod poloviny průměrné mzdy, poměr má ale postupně klesat pod třetinu. Je to, jako byste dnes dostávali 12 000 korun. Důchod bude jednou spíše lepší „kapesné“. Senioři jsou nejohroženější skupinou z pohledu chudoby a do budoucna to bude ještě horší.

Mladším se odchod do penze vzdaluje

Mladší ročníky musí navíc počítat s tím, že budou muset pracovat déle. Dnes je strop pro odchod do penze 65 let, ale tato hranice se má podle projednávané vládní reformy zvyšovat až na 67 let. Pro každý ročník se věk odchodu do důchodu posune o měsíc výš. Týkat se to má už mužů a žen narozených v roce 1966 a všech mladších.

Reforma ještě může doznat změn, ale podle aktuálního návrhu by například ženy i muži narození v roce 1980 měli odcházet do řádného důchodu nejdříve v 66 letech a 3 měsících. Narození v roce 1990 mají jít podle návrhu do důchodu v 67 letech. Chce se vám tak dlouho pracovat?

Do „penze“ dříve a bez postihu

První dobrou zprávou je, že dnes máme největší nabídku příležitostí, jak se na penzi zajistit sami. Můžete přitom využít doplňkové penzijní spoření, DIP či podílové fondy. S příspěvky zaměstnavatele i státu si k důchodu zásadně přilepšíte.

Tady je 5 věcí, které stojí za pozornost:

1.      Předdůchod – Penzijní doplňkové spoření umožňuje odejít do tzv. předdůchodu už 5 let před dosažením důchodového věku. To je velký trumf proti neustálému prodlužování hranice pro nástup na penzi. Navíc oproti předčasnému důchodu si předdůchodem negativně neovlivníte výši pozdější řádné penze. 

2.      Státní příspěvky – Stát vám na penzijní spoření přispěje až 4 080 Kč ročně, dalších až 7 200 Kč ušetříte každý rok na daních.

3.      Příspěvky zaměstnavatele – Zaměstnavatel vám může v rámci benefitů přispět ročně až 50 000 Kč, aniž by byly tyto peníze zatíženy povinnými odvody.

4.      Novinka DIP – Od roku 2024 lze využívat také nový dlouhodobý investiční produkt, který nabízí větší flexibilitu ve složení investic, navíc snáze dosáhnete daňové úlevy. Ideální je proto právě kombinace DIP s klasickým doplňkovým penzijním spořením.

5.      Do penze jako milionář – Už pravidelná měsíční úložka 1 700 Kč vám za 30 let při realistickém průměrném zhodnocení 6 % za rok vydělá téměř 2 miliony Kč a k tomu ještě stát přispěje přes 120 tisíc. A to už je solidní penzijní polštář.

Nastavte si strategii a pak nechte peníze pracovat

Ohledně spoření na penzi je nejdůležitější udělat první krok: začít. Rádi vám pomůžeme zorientovat se v nabídce penzijních společností i poskytovatelů dlouhodobých investičních produktů, abychom pro vás vybrali tu nejlepší možnou kombinaci, která bude vyhovovat vašemu rozpočtu i budoucím plánům.

Pak už bude stačit jen pravidelně přispívat a nechat pracovat vaše peníze za vás. S jasným cílem: postarat se o vaši zajištěnou budoucnost. Abyste si mohli užívat klidný důchod díky vlastnímu finančnímu polštáři.

Všechny články
Všechny články